Our range of products include 6 inch ss v carbide brazed cutting tool, 8 inch ss carbide tip tool, 50 hrc ss carbide cutting sakar para tool, 6 inch ss solid carbide tipped tool, 1/2 inch ss carbide lathe machine tool and 24 mm carbide lathe cutting tool.
₹ 120 / Piece Get Latest Price
| Material | SS |
| Usage/Application | Lathe Machine |
| Hardness | 50 HRC |
| Size | 6inch |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Surface Finish | Polished |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Material | SS |
| Material Grade | SS304 |
| Usage/Application | Lathe Machine |
| Hardness | 50 HRC |
| Length | 8 Inch |
| Surface Finishing | Polished |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Hardness | 50 HRC |
| Usage/Application | Lathe Machine |
| Material | SS |
| Finish Type | Polished |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Advantage | Corrosion Resistance |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 65 / Piece Get Latest Price
| Material | SS |
| Material Grade | SS304 |
| Usage/Application | Lathe Machine |
| Brand | JP Tools |
| Hardness | 50 HRC |
| Length | 6 Inch |
| Surface Finishing | Polished |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 100 / Unit Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Lathe machine |
| Brand | JP Tools |
| Angle | 60 Degree |
| Packaging Type | Box |
| Size | 1/2 Inches |
| Cutting Speed | 100 m/min |
Minimum order quantity: 50 Unit
₹ 80 / Unit Get Latest Price
| Material | Carbide |
| Usage/Application | Lathe Machine |
| Brand | JP Tools |
| Angle | 60 Degree |
| Packaging Type | Packet |
| Size | 24 mm |
| Cutting Speed | 100 m/min |
Minimum order quantity: 50 Unit
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Color | Silver |
| Size | 6 Inch |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | MS |
| Brand | J P Tools |
| Application | Tool and die manufacturing |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 70 / Piece Get Latest Price
| Material | Brazed Lathe Machine Tools |
| Brand | J P Tools |
| Type of Tool | Turning Tool |
| Color | Blue And Also Available in Red Yellow,Silver |
| Chord Thickness | 19mm |
| Model | Porting Tools |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 110 / Piece Get Latest Price
| Material | SS |
| Material Grade | SS304 |
| Usage/Application | Lathe Machine |
| Brand | JP Tools |
| Hardness | 50 HRC |
| Length | 8inch |
| Surface Finishing | Polished |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Product Type | Turning Insert |
| Material | SS |
| Hardness | 50 HRC |
| Usage/Application | Lathe Machine |
| Size | 6 Inch |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Surface Finish | Polished |
Minimum order quantity: 50 Piece
Prakash Patel (Owner)
J P Tools
Odhav Ring Road, Shed No 66, Abhishilp Industrial Park, Opp Bileshwar Estate,B/H Gvmm, Odhav
Ahmedabad - 382415, Gujarat, India