Prominent & Leading Manufacturer from Ahmedabad, we offer 4/6 inch ms cranked turning tool, 15 mm ms cranked turning tool, 18 mm ms cranked turning tool, 20 mm carbide cranked turning tool, 2/3 inch ms cranked turning tool and 3/4 inch ms cranked turning tool.
₹ 100 / Unit Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Lathe machine |
| Brand | JP Tools |
| Color | Silver And Blue |
| Size/Dimension | 4/6 Inches |
| Weight | 200 Gm |
| Packaging Type | Box |
Minimum order quantity: 50 Unit
₹ 80 / Unit Get Latest Price
| Material | MS |
| Usage/Application | Lathe Machine |
| Brand | JP Tools |
| Size/Dimension | 15 mm |
| Packaging Type | Packet |
| Hardness | 93 HRC |
| Cutting Speed | 200 m/min |
Minimum order quantity: 50 Unit
₹ 85 / Unit Get Latest Price
| Material | MS |
| Usage/Application | Lathe Machine |
| Brand | JP Tools |
| Color | Blue |
| Size/Dimension | 18 mm |
| Packaging Type | Packet |
Minimum order quantity: 50 Unit
₹ 95 / Piece Get Latest Price
| Material | Carbide And MS |
| Usage/Application | Lathe Machine |
| Brand | JP Tools |
| Color | Red |
| Size/Dimension | 20 mm |
| Packaging Type | Packet |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 100 / Unit Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Lathe Machine |
| Brand | JP Tools |
| Size/Dimension | 2/3 Inches |
| Weight | 250 Gm |
| Packaging Type | Box |
Minimum order quantity: 50 Unit
₹ 80 / Unit Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Lathe Machine |
| Brand | JP Tools |
| Color | Yellow |
| Size/Dimension | 3/4 Inches |
| Weight | 200 Gm |
| Packaging Type | Box |
Minimum order quantity: 50 Unit
₹ 80 / Unit Get Latest Price
| Shank Size | 20 mm |
| Crank Type | triangle |
| Tip Material | Carbide |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Lathe Machine |
| Color | Yellow |
| Brand | JP Tools |
| Size/Dimension | 4/3 Inches |
| Weight | 250 Gm |
| Packaging Type | Box |
Minimum order quantity: 50 Unit
The 4/3 Inch MS Cranked Turning Tool is a specialized tool used for turning operations where clearance is needed to access specific parts of a workpiece. Its cranked design offers superior flexibility, making it ideal for machining in confined or challenging spaces. This tool is typically used in both rough and finish turning operations and is compatible with various materials.
Prakash Patel (Owner)
J P Tools
Odhav Ring Road, Shed No 66, Abhishilp Industrial Park, Opp Bileshwar Estate,B/H Gvmm, Odhav
Ahmedabad - 382415, Gujarat, India