We are a leading Manufacturer of 7 mm ms metal lathe cutting tool, 2/3 inch ms cutting turning solid carbide lathe tool, 19mm carbide lathe cutting tool, 6 inch yg6 carbide brazed lathe cutting tools, 7inch ss left side brazed cutting tool and 9.5mm ms triangle cutting lathe tool from Ahmedabad, India.
₹ 120 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Turning, facing, threading, and profiling operations. |
| Brand | J P Tools |
| Surface Finish | Paint Coated |
| Size | 7 mm |
| Weight | 200 Gm |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 80 / Unit Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Lathe Machine |
| Color | Red And Silver |
| Size | 2/3 Inches |
| Brand | JP Tools |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Finish Type | Polished |
| Packaging Type | Box |
| Surface Finishing | Coated |
| Weight | 200 Gm |
The 2/3 Inch Cutting Turning Solid Carbide Lathe Tool is designed for high-precision turning operations that require high wear resistance, sharp cutting edges, and efficient material removal. This tool is made from solid carbide, known for its hardness and durability, making it ideal for machining hard materials and maintaining performance in tough operating conditions.
₹ 80 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Turning |
| Material | Brazed Machine Lathe Tools |
| Finish Type | Paint Coated |
| Chord Thickness | 19mm |
| Hardness | 92 HRA |
| Coating | Titanium Nitride |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 100 / Unit Get Latest Price
| Material | Brazed Lathe Machine Tools |
| Usage/Application | Lathe Machine |
| Size | 6 Inch |
| Brand | JP Tools |
| Packaging Type | Box |
| Weight | 300 Gm |
| Surface Finishing | Paint Coated |
| Corrosion Resistance | Yes |
Minimum order quantity: 50 Unit
₹ 120 / Piece Get Latest Price
| Material | SS |
| Usage/Application | Lathe Machine |
| Color | Blue |
| Hardness | 50 HRC |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Length | 7inch |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 50 / Piece Get Latest Price
| Brand | J P Tools |
| Color | Blue Also available red |
| Blade Type | Triangle |
| Cord Thickness | 9.5mm |
| Finishing | Paint Coated |
| Operation | Manual |
| Material | MS |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 80 / Piece Get Latest Price
| Material | Brazed Lathe Machine Tools |
| Usage/Application | Automotive Industry |
| Brand | J P Tools |
| Chord Thickness | 12.5mm |
| Color | Red |
| Surface Finishing | Polished |
| Cutting Speed | 250 m/min |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 70 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Turning Operations |
| Grade | A |
| Size | 6 Inch |
| Material | MS |
| Tool Type | Carbide |
| Cutting Speed | 100 m/min |
Minimum order quantity: 50 Piece
Prakash Patel (Owner)
J P Tools
Odhav Ring Road, Shed No 66, Abhishilp Industrial Park, Opp Bileshwar Estate,B/H Gvmm, Odhav
Ahmedabad - 382415, Gujarat, India