Offering you a complete choice of products which include 24 mm ms bar turning tool, 20 x 20 mm ms round nose turning tool, 8 mm ms lathe boring cutting tools, 10 inch ms single point carbide tipped tool, 10 mm brazed turning tools and 0.2mm carbide brazed lathe cutting tool.
₹ 90 / Unit Get Latest Price
| Material | MS |
| Color | Silver And Red |
| Usage/Application | Lathe Machine |
| Size | 24 mm |
| Brand | JP Tools |
| Packaging Type | Box |
Minimum order quantity: 50 Unit
A 24 mm MS Bar Turning Tool is designed for high-precision turning operations on 24 mm diameter bars. This tool features a mild steel (MS) shank with a carbide brazed tip, offering durability and superior cutting performance for various machining applications.
₹ 110 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Commonly Used In AutomCommonly Used In Automotive, Aeotive, Aerospace, And Manufacturing Industries. |
| Brand | JP Tools |
| Size | 20 X 20 mm |
| Material | MS |
| Design | Round Nose Profile |
| Depth of Cut | 3 mm |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 110 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Ideal for boring straight holes, fine finishing, or enlarging pre-existing holes. |
| Brand | J P Tools |
| Shank Diameter | 8 mm |
| Tool Length | 100 mm |
| Insert Size | 12 mm |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 120 / Piece Get Latest Price
| Material Grade | MS |
| Type of Tool | Turning Tool |
| Usage/Application | Turning Operations |
| Brand | JP |
| Length | 10 Inch |
| Cutting Speed | 100 m/min |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 115 / Piece Get Latest Price
| Material | Carbide |
| Color | Blue |
| Usage/Application | Industrial |
| Type | Turning |
| Size | 10 mm |
| Brand | J P Tools |
| Packaging Type | Box |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 70 / Piece Get Latest Price
| Material | Carbide |
| Usage/Application | Automotive Industry |
| Rake Angle | 5 Degree |
| Point Angle | 60 Degree |
| Nose Radius | 0.2mm |
| Cutting Speed | 100 m/min |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 120 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | MS Cutting |
| Size | 20 X 20 mm |
| Material | MS |
| Feature | High-Temperature Resistance |
| Hardness | 93 HRC |
| Surface Finish | Ground |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 90 / Unit Get Latest Price
| Tool Type | Turning |
| Shank Size | 20 mm |
| Tip Material | Carbide |
| Material | Brazed Lathe Machine Tools |
| Usage/Application | Lathe Machine |
| Color | Red |
| Brand | JP Tools |
| Size/Dimension | 5 inch |
| Packaging Type | Box |
| Features | Featuring superior construction standards |
Minimum order quantity: 50 Unit
Prakash Patel (Owner)
J P Tools
Odhav Ring Road, Shed No 66, Abhishilp Industrial Park, Opp Bileshwar Estate,B/H Gvmm, Odhav
Ahmedabad - 382415, Gujarat, India